Jak działa ortokorekcja

Ortokorekcja pozwala na korygowanie krótkowzroczności, małej nadwzroczności i astygmatyzmu dzięki użyciu najnowszej generacji twardych, gazoprzepuszczalnych ortosoczewek. Ortosoczewki przeznaczone są do stosowania podczas nocnego snu, w celu zmiany krzywizny rogówki oka. Po zdjęciu ortosoczewek rano, pacjent widzi dobrze przez cały dzień bez używania okularów czy klasycznych miękkich soczewek kontaktowych.

czytaj więcej...

Komu polecamy ortosoczewki

Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie krótkowzroczności. Najlepszymi kandydatem do ortokorekcji są dzieci szkolne i młodzież, u których następuje ciągły wzrost wady wzroku. Ortokorekcję polecamy też osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach, sportowcom uprawiającym sporty kontaktowe, czy pracownikom pracującym w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.

czytaj więcej...

Rodzaje ortosoczewek

Ortosoczewki są produkowane z różnych materiałów o bardzo wysokiej transmisji tlenu. Klasyczne Ortosoczewki są zbudowane z materiałów znanych pod nazwą Boston XO lub Paragon HDS 100. Od niedawna dostępne są ortosoczewki z tworzywa o nazwie Menicon Z lub Optimum Extreme. Są to, w chwili obecnej, najnowocześniejsze materiały do wytwarzania ortosoczewek na świecie.

czytaj więcej...

Wolniejsze narastanie wady

Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania wad wzroku. Z tego powodu, stosowanie ortokorekcji uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów zatrzymania narastania krótkowzroczności. Ortosoczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.

czytaj więcej...

Procedura dopasowania

Ortosoczewki dobiera lekarz okulista po przeprowadzeniu kompleksowych badań narządu wzroku. Nowoczesne ortosoczewki są precyzyjnie dopasowywane za pomocą urządzenia o nazwie topograf rogówki oraz specjalistycznego oprogramowania. Po wprowadzeniu pomiarów wady wzroku oraz kształtu rogówki oprogramowanie pomaga obliczyć indywidualne parametry soczewek najbardziej odpowiednich dla danej osoby.

czytaj więcej...

Komu polecamy ortosoczewki

Większość osób mających krótkowzroczność (minusy), małą nadwzroczność (plusy) i zdrowe oczy może korzystać z ortokorekcji. Mogą stosować ją zarówno dzieci w wieku szkolnym jak i osoby dorosłe.

Ortosoczewki są polecane osobom mających następujące wady wzroku:

  • Krótkowzroczność do - 6,00 D
  • Astygmatyzm prosty do -2, 75 D
  • Astygmatyzm odwrotny do 1, 50 D
  • Nadwzroczność do +1,75 D

Ortosoczewki korygują krótkowzroczność oraz astygmatyzm

Ortokorekcja jest metodą korekcji krótkowzroczności, czyli wady wzroku, która nie pozwala widzieć ostro z większych odległości. Wada wzroku nawet do -6,00 D może być z powodzeniem korygowana ortosoczewkami. Astygmatyzm oka (wrodzone nierówne krzywizny powierzchni rogówki) może być od niedawna również korygowany. Najnowsze ortosoczewki korygują astygmatyzm do mocy 2,75D. W niektórych szczególnych przypadkach, przy użyciu specjalistycznych ortosoczewek, można osiągnąć ostre widzenie nawet przy wadzie do – 8,00 D. Przy wysokim astygmatyzmie, widzenie z daleka może nie być doskonałe. Jest jednak zadowalające i pozwala na dobre funkcjonowanie w życiu codziennym.

 

Korekcja nadwzroczności

Nadwzroczność (dalekowzroczności) może też być korygowana ortosoczewkami. Dobre wyniki osiąga się przy wadach nie przekraczających +1,75 D. Jakość widzenia przy większych plusach jest mało przewidywalna.

Korekcja prezbiopii

Od niedawna istnieje możliwość stosowania ortokorekcji u osób po 40 roku życia, które do tej pory używały okularów progresywnych lub 2 par okularów (jedne do dali, drugie do bliży). Najnowsze modele ortosoczewek zapewniają ostre widzenie z daleka i z bliska u osób mających krótkowzroczność lub krótkowzroczność współistniejącą z astygmatyzmem.

Ortokorekcja u dzieci

Najbardziej obiecującym kandydatem do ortokorekcji są dzieci, u których wykryto krótkowzroczność i tą samą wadę wzroku mają rodzice. W takich przypadkach wada wzroku u dziecka bez stosowania ortokorekcji, postępuje bardzo szybko. Powiększa się ona średnio 0, 75 D na rok. Jest bardzo dużo dowodów, że ortokorekcja zatrzymuje lub znacząco spowalnia narastanie wady.

Przykładowo 7 letnie dziecko posiadające wadę -0,75 D, przy założeniu, że wada będzie narastać 0,75 D na rok, po osiągnięciu 16 lat będzie miało wadę -7,50 D. Jeśli stosując ortokorekcję, spowolnimy narastanie wady tylko o 50%,  to wada wzroku u dziecka w 16 roku życia wyniesie tylko -4,00 D.

 

Ortokorekcja u dorosłych

Dobrymi kandydatami do ortokorekcji są też osoby dorosłe, które nie chcą nosić okularów i pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Często nosząc zwykłe miękkie soczewki kontaktowe skarżą się na uczucie wysychania oczu. Zakładając ortosoczewki tylko na noc, w ciągu dnia nie potrzebują soczewek i nie odczuwają objawów wysychania oczu.

 

Osoby, którym szczególne poleca się ortokorekcję:

  • Dzieci w okresie intensywnego wzrostu z narastającą wadą wzroku
  • Dorośli, u których wada nadal wzrasta
  • Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach
  • Osoby pracujące w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych

 

Przeciwwskazania do stosowania ortokorekcji

  • Stany zapalne powiek i brzegów powiek.
  • Zmiany zwyrodnieniowe rogówki.
  • Zakażenia rogówki na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym.
  • Choroby ogólne oczy: zaćma, jaskra, stożek rogówki.
  • Urazy oczu dotyczące rogówki, spojówki lub powiek