Jak działa ortokorekcja

Ortokorekcja pozwala na korygowanie krótkowzroczności, małej nadwzroczności i astygmatyzmu dzięki użyciu najnowszej generacji twardych, gazoprzepuszczalnych ortosoczewek. Ortosoczewki przeznaczone są do stosowania podczas nocnego snu, w celu zmiany krzywizny rogówki oka. Po zdjęciu ortosoczewek rano, pacjent widzi dobrze przez cały dzień bez używania okularów czy klasycznych miękkich soczewek kontaktowych.

czytaj więcej...

Komu polecamy ortosoczewki

Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie krótkowzroczności. Najlepszymi kandydatem do ortokorekcji są dzieci szkolne i młodzież, u których następuje ciągły wzrost wady wzroku. Ortokorekcję polecamy też osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach, sportowcom uprawiającym sporty kontaktowe, czy pracownikom pracującym w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.

czytaj więcej...

Rodzaje ortosoczewek

Ortosoczewki są produkowane z różnych materiałów o bardzo wysokiej transmisji tlenu. Klasyczne Ortosoczewki są zbudowane z materiałów znanych pod nazwą Boston XO lub Paragon HDS 100. Od niedawna dostępne są ortosoczewki z tworzywa o nazwie Menicon Z lub Optimum Extreme. Są to, w chwili obecnej, najnowocześniejsze materiały do wytwarzania ortosoczewek na świecie.

czytaj więcej...

Wolniejsze narastanie wady

Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania wad wzroku. Z tego powodu, stosowanie ortokorekcji uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów zatrzymania narastania krótkowzroczności. Ortosoczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.

czytaj więcej...

Procedura dopasowania

Ortosoczewki dobiera lekarz okulista po przeprowadzeniu kompleksowych badań narządu wzroku. Nowoczesne ortosoczewki są precyzyjnie dopasowywane za pomocą urządzenia o nazwie topograf rogówki oraz specjalistycznego oprogramowania. Po wprowadzeniu pomiarów wady wzroku oraz kształtu rogówki oprogramowanie pomaga obliczyć indywidualne parametry soczewek najbardziej odpowiednich dla danej osoby.

czytaj więcej...

Procedura dopasowania

Dopasowanie ortosoczewek jest indywidualnym, precyzyjnym procesem wymagającym wiedzy, specjalistycznego sprzętu oraz nowoczesnego oprogramowania. W Polsce niewielu lekarzy zajmuje się ortokorekcją, ponieważ rzadko organizowane są specjalistyczne kursy dobierania ortosoczewek, które dają uprawnienia do ich aplikacji. W procedurze dopasowania ortosoczewek konieczne są kosztowne specjalistyczne urządzenia, które nie są powszechnie dostępne.

Badania wymagane do ortokorekcji

Okulista dobiera ortosoczewki po przeprowadzeniu kompleksowych badań wzroku, które obejmują:

  • Badanie refrakcji.
  • Komputerowe badanie topografii rogówki i stworzenie jej mapy.
  • Badanie ostrości wzroku.
  • Badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej.
  • Badanie dna oka.

Na podstawie uzyskanych wyników zamawia się ortosoczewki uwzględniające indywidualne parametry oka. Gotowe ortosoczewki odbiera się po 2 – 3 tygodniach podczas wizyty, która obejmuje kontrolę dopasowania oraz szkolenie z zakresu ich stosowania i pielęgnacji. Po okresie 1 tygodnia konieczna jest wizyta kontrolną, podczas której okulista ocenia efekt stosowania ortosoczewek oraz ogólny stan oka. Większość pacjentów już po 7 dniach uzyskuje znaczącą poprawę ostrości wzroku. Jeżeli efekt działania nie jest idealny, bez dodatkowej opłaty, zamawia się następną parę ortosoczewek, uwzględniającą indywidualną reakcję oka. Ortosoczewki powinny służyć pacjentowi przez minimum 1 rok a maksymalnie do 2 lat.

Po badaniu, ortosoczewki mogą być dobierane od razu z zestawu dużej ilości soczewek próbnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ilość możliwych kombinacji średnic, krzywizn, mocy sferycznych i cylindrycznych ortosoczewek przekracza milion. Dopasowując ortosoczewki z zestawu próbnego, nawet największego, konieczny jest często kompromis. Tylko produkując nowe ortosoczewki w oparciu o przeprowadzony dokładny pomiar wady i rogówki oka, otrzymujemy optymalne dopasowanie.

Oprogramowanie pomocne w dopasowaniu ortosoczewek

Nowoczesne ortosoczewki mogą być precyzyjnie dopasowywane tylko z pomocą topografii rogówki i specjalistycznego oprogramowania. Po przeprowadzonych pomiarach oprogramowanie automatycznie oblicza indywidualne parametry odpowiednich dla danej osoby i następnie w oparciu o te wyniki produkowane są ortosoczewki zawsze wg indywidualnego, niepowtarzalnego projektu.

oprogramowanie Przykładowy ekran programu do dopasowywania ortosoczewek (foto).

Optymalne dopasowanie

Ostre i stabilne widzenie po miesiącu stosowania ortosoczewek oznacza, że są dobrze dopasowane. Nowoczesne ortosoczewki wykazują doskonałe działanie, delikatnie spłaszczając rogówkę oka, korygując krótkowzroczność, małą nadwzroczność oraz astygmatyzm.