Jak działa ortokorekcja

Ortokorekcja pozwala na korygowanie krótkowzroczności, małej nadwzroczności i astygmatyzmu dzięki użyciu najnowszej generacji twardych, gazoprzepuszczalnych ortosoczewek. Ortosoczewki przeznaczone są do stosowania podczas nocnego snu, w celu zmiany krzywizny rogówki oka. Po zdjęciu ortosoczewek rano, pacjent widzi dobrze przez cały dzień bez używania okularów czy klasycznych miękkich soczewek kontaktowych.

czytaj więcej...

Komu polecamy ortosoczewki

Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie krótkowzroczności. Najlepszymi kandydatem do ortokorekcji są dzieci szkolne i młodzież, u których następuje ciągły wzrost wady wzroku. Ortokorekcję polecamy też osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach, sportowcom uprawiającym sporty kontaktowe, czy pracownikom pracującym w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.

czytaj więcej...

Rodzaje ortosoczewek

Ortosoczewki są produkowane z różnych materiałów o bardzo wysokiej transmisji tlenu. Klasyczne Ortosoczewki są zbudowane z materiałów znanych pod nazwą Boston XO lub Paragon HDS 100. Od niedawna dostępne są ortosoczewki z tworzywa o nazwie Menicon Z lub Optimum Extreme. Są to, w chwili obecnej, najnowocześniejsze materiały do wytwarzania ortosoczewek na świecie.

czytaj więcej...

Wolniejsze narastanie wady

Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania wad wzroku. Z tego powodu, stosowanie ortokorekcji uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów zatrzymania narastania krótkowzroczności. Ortosoczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.

czytaj więcej...

Procedura dopasowania

Ortosoczewki dobiera lekarz okulista po przeprowadzeniu kompleksowych badań narządu wzroku. Nowoczesne ortosoczewki są precyzyjnie dopasowywane za pomocą urządzenia o nazwie topograf rogówki oraz specjalistycznego oprogramowania. Po wprowadzeniu pomiarów wady wzroku oraz kształtu rogówki oprogramowanie pomaga obliczyć indywidualne parametry soczewek najbardziej odpowiednich dla danej osoby.

czytaj więcej...

Rodzaje ortosoczewek

Rodzaje ortosoczewek.

Ortosoczewki to twarde soczewki kontaktowe o zaawansowanej specjalistycznej geometrii. Nowoczesna ortosoczewka posiada trzy strefy o różnej konstrukcji. Obszar centralny soczewki odpowiada za delikatne spłaszczenie rogówki powodując korekcję krótkowzroczności i/lub astygmatyzmu. Obszar odwrotny stanowi powiązanie między centralną a obwodową częścią soczewki. Część obwodowa ortosoczewki przylega do oka i umożliwia jej prawidłowe i centralne ułożenie.

Podział ortosoczewek w zależności od wady wzroku

  • Ortosoczewki korygujące krótkowzroczność bez astygmatyzmu
  • Ortosoczewki korygujące astygmatyzm
  • Ortosoczewki korygujące krótkowzroczność wraz z współistniejącym astygmatyzmem
  • Ortosoczewki korygujące nadwzroczność
  • Ortosoczewki korygujące krótkowzroczność wraz z współistniejącą prezbiopią

Podział ortosoczewek w zależności od zastosowanego materiału

Do produkcji ortosoczewek używane są materiały cechujące się stabilnym kształtem oraz bardzo wysoką transmisją tlenu. Ortosoczewki używane są w nocy, gdy powieki są zamknięte, spada ilość tlenu dopływającego do oka i z tego powodu ortosoczewki nie mogą powodować dodatkowego niedotlenienia. Istnieje kilkanaście różnych modeli nowoczesnych ortosoczewek produkowanych z różnych materiałów. Najczęściej stosowanymi materiałami do produkcji ortosoczewek są:

ortokorekcja_ortosoczewki_meniconz

  • Boston XO
  • Paragon HDS 100
  • Boston XO2
  • Menicon Z
  • Optimum Extreme

Menicon Z i Optimum Extreme to w chwili obecnej najnowocześniejsze materiały do wytwarzania ortosoczewek na świecie. Transmisja tlenu przez materiał Menicon Z wynosi (w zależności od metody pomiaru) DK 163 ISO / 189 Fatt, co jest najwyższą wartością wśród soczewek ortokorekcyjnych. Określany jest on jako materiał hyper tlenoprzepuszczalny i jako jedyny ma atest amerykańskiej instytucji certyfikującej FDA do noszenia bez zdejmowania przez 30 dni i nocy!!! Jest to oczywiście tylko potencjalna możliwość, gdyż soczewek ortokorekcyjnych nie nosi się w ciągu dnia. Jednak pokazuje to, że margines bezpieczeństwa jest olbrzymi. Materiał Optimum Extreme cechuje się mniejszą transmisją tlenu (DK 125 ISO), lecz znacząco lepiej się nawilża. Jest to więc materiał polecany głównie dla osób zgłaszających wysychanie oczu.